Regions - Boys


 

Below are the region awards for the 2019 Boys Golf competition year. Congratulations to all the region winners! 

Region 1   School
Coach of the Year    
Keith Bell   Marshall County
     
Player of the Year    
Jay Nimmo   Marshall County
     
All Region Team    
Jay Nimmo   Marshall County
Tyler Powell   Marshall County
Ty Gallimore   Calloway County
Tyler Abernathy   Hickman County
Andrew Watson   Mayfield
Camdyn McLeod   Marshall County
Connor Kirkham   McCracken County
Rocco Zakutney   St Mary
     
Region 2    
Coach of the Year    
Lars King   Daviess County
     
Player of the Year    
Daniel Love   Daviess County
     
All Region Team    
Daniel Love   Daviess County
Jackson Hill   Madisonville North Hopkins
Grant Puckett   Webster County
Weston Wood   University Heights
James Folz   Hopkinsville
Trey Lewis   Ohio County
Jacob Wellman   Owensboro Catholic
Jiles Wyatt   University Heights
Nolan Noffsinger   Muhlenberg County
Chris Salamah   Daviess County
Trae Barber   Hopkins County Central
     
     
Region 3   School
Coach of the Year    
Adam Whitt   Bowling Green
     
Player of the Year    
Collier Curd   Bowling Green
     
All Region Team    
Collier Curd   Bowling Green
Trevor Isenberg   Monroe County
Owen Stamper   Allen County Scottsville
Chase Wilson   Franklin Simpson
Dalton Fiveash   Franklin Simpson
Clark McDougal   Bowling Green
Griffin Plumb   Greenwood
     
     
Region 4   School
Coach of the Year    
Taylor Webb   Boyle County
     
Player of the Year    
Luke Coyle   Taylor County
     
All Region Team    
Luke Coyle   Taylor County
Colten Wilson   Boyle County
Hayes Mason   Taylor County
Clay Anderson   Russell County
Reed Gritton    Mercer County
Rhett Cox   Taylor County
Jack Briesse   Boyle County
William Carr   Boyle County
Briley Sharpe   Green County
     
     
Region 5   School
Coach of the Year    
Kyle Downs   Bullitt East
     
Player of the Year    
Allan Lockwood   Central Hardin
     
All Region Team    
Allan Lockwood   Central Hardin
Chandler McLaughlin   Larue County
Alden Robinson   Bullitt East
Grant Manion   Grayson County
Carson Childress   Larue County
Thomas Bryan   Bullitt East
Owen Honaker   Meade County
     
     
Region 6   School
Coach of the Year    
James Chaney   Trinity
Greg Zimmerer   Christian Academy
     
Player of the Year    
John Marshall Butler   Trinity
Drew Doyle   St Xavier
     
All Region Team    
John Marshall Butler   Trinity
Drew Doyle   St Xavier
Ballard Harris   Trinity
Campbell Kremer   St Xavier
Matthew Troutman   Christian Academy
Drew Wallace   North Oldham
Davis Money   Trinity
Brady Smith   Christian Academy
Patrick Brooks   St Xavier
Parker Smith   Ballard
Robbie Bender   St Xavier
     
     
Region 7    School
Coach of the Year    
Terry Trame   Cooper
     
Player of the Year    
Rylan Wotherspoon   Cooper
     
All Region Team    
Rylan Wotherspoon   Cooper
Ryan Butler   St Henry
Evan Schwartz   St Henry
Dakota Finn   Boone County
Evan Stewart   Conner
Will Stamm   Beechwood
Ben Epplen   Beechwood
Dominic Paterno   Covington Catholic
     
     
Region 8   School
Coach of the Year    
Michael Camacho   Grant County
Bert Richey   Highlands
     
Player of the Year    
Alex Hadden    Henry County
     
All Region Team    
Alex Hadden    Henry County
Tyler Mitts   Grant County
Justin Gabbard   Highlands
Luke Muller   Highlands
Jake Wells   Bourbon County
Braden Howard   Owen County
Isaac Klempner   Henry County
Clay Monroe   Pendleton County
Mike Geiman   Bishop Brossart
     
     
Region 9   School
Coach of the Year    
Kyle Congleton   Madison Central
     
Player of the Year    
Jansen Preston   Lexington Christian
Henry Lane   Lafayette
     
All Region Team    
Henry Lane   Lafayette
Parker Clarke    Henry Clay
Jansen Preston   Lexington Christian
Clay Pendergrass   Madison Central
Alexander Bassel   Lexington Christian
Jason Wang   Paul Dunbar
Cooper Eberle   Madison Central
     
     
Region 10   School
Coach of the Year    
Jason Smith   Clay County
     
Player of the Year    
Reese Sexton   Wayne County
CJ Corum   Clay County
     
All Region Team    
CJ Corum   Clay County
Reese Sexton   Wayne County
Braxton Caldwell   Pineville
Gehrig Sexton   Wayne County
Justin Begley   Clay County
Kannon Tucker   Somerset
Jacob Begley   Clay County
     
     
Region 11    School
Coach of the Year    
Rick Benton   Estill County
Jonathan Richardson   Letcher County Central
Charles Rowe   Prestonsburg
     
Player of the Year    
Joe Benton   Estill County
Cameron Roberts   Pikeville
     
All Region Team    
Zach Watterson   Lee County
Joe Benton   Estill County
Cameron Roberts   Pikeville
Mason Compton   Prestonsburg
Jordan Ratliff   Pikeville
Kate Benton   Estill County
Isaac Napier   Estill County
Andrew Elam   Estill County
Colin Street   Pikeville
Weston Miller   Breathitt County
     
     
Region 12   School
Coach of the Year    
Kevin Lawson   Montgomery County
     
Player of the Year    
Logan Liles   Lewis County
Logan McCormick   Montgomery County
     
All Region Team    
Logan McCormick   Montgomery County
Logan Liles   Lewis County
Drew Stultz   Greenup County
Connor Calhoun    Ashland
Dylan Stultz   Greenup County
Evan Schumacher   Mason County
Brett Bentley   Greenup County
Logan Shepherd   Mason County
Mason Butler   Mason County